24 maja 2020

Bad Education (Zła edukacja). Wszystkie twarze pedagoga.

          Doktor Frank Tassone (znakomita rola Hugh Jackmana) był kierownikiem szkolnego dystryktu Roslyn na Long Island w stanie Nowy Jork na początku obecnego stulecia. Zasłynął jako bohater największej afery defraudacyjnej w historii amerykańskiego szkolnictwa publicznego. Mówi się, że szkoły państwowe są znacząco biedniejsze od tych prywatnych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Pomimo tego Frank Tassone i jego prawa ręka, szkolna administratorka Pam Gluckin (fenomenalna jak zawsze Allison Janney), zdołali ukraść ponad 11 milionów dolarów publicznych pieniędzy, zanim cała sprawa ujrzała światło dzienne w 2004 roku po publikacji lokalnej szkolnej gazety. Żeby dobrze zrozumieć skalę malwersacji, trzeba uważnie przyjrzeć się jej głównym architektom, a w szczególności niejednoznacznej, skomplikowanej i szalenie frapującej postaci Franka Tassone, w którego rewelacyjnie wciela się znakomity Hugh Jackman, prezentując nam jedną z najbardziej zniuansowanych ról w swojej karierze, która staje na wysokości zadania i oddaje sprawiedliwość rzeczywistej postaci superintendenta o wielu twarzach.


          Kryminalny komediodramat Zła edukacja jest drugim pełnometrażowym dziełem reżysera Cory’ego Finleya, znanego wcześniej ze świetnego niezależnego thrillera Panny z dobrych domów (Thoroughbreds) z 2017 roku. Scenariusz obrazu napisał Mike Makowsky na podstawie artykułu prasowego o całej aferze autorstwa Roberta Kolkera, który ukazał się w New York Magazine w 2016 roku. Co ciekawe, Makowsky był absolwentem szkoły w Roslyn w czasach kiedy zarządzał nią Tassone i nawet miał okazję poznać osobiście osławionego kierownika krótko przed jego spektakularnym upadkiem. Bad Education pokazano premierowo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto we wrześniu 2019 roku. Prawa do dystrybucji obrazu zakupiło HBO Films za niebagatelne 17.5 miliona dolarów i od 25 kwietnia 2020 roku można oglądać Złą edukację na HBO i na wszystkich kanałach streamingowych tej stacji.


          Frank Tassone (Hugh Jackman) oraz Pam Gluckin (Allison Janney) mają bardzo ambitny cel: chcą swój szkolny dystrykt Roslyn na Long Island wywindować na pierwsze miejsce w rankingu najlepszych publicznych szkół w Stanach Zjednoczonych. Osiągnęli już bardzo dużo, są aktualnie na 4 miejscu, ale na ich nieszczęście jedna z uczennic lokalnego liceum, Rachel (w tej roli Geraldine Viswanathan), postanawia napisać artykuł do szkolnej gazety o ambitnym i kosztownym, jak się okazuje, architektonicznym projekcie krytej kładki, która ma połączyć osobne budynki szkolnego kampusu. Przeglądając szkolną dokumentację, Rachel wpada na trop finansowej malwersacji, która w finale położy kres karierze kochanego przez wszystkich superintendenta oraz jego zaufanej administratorki.


          W Stanach Zjednoczonych im lepszą reputacją cieszy się lokalna publiczna szkoła, tym wyższe są ceny nieruchomości w okolicy. To zależność, o której w Ameryce wiedzą wszyscy. Im większy prestiż szkoły, im więcej jej absolwentów dostaje się na studia do renomowanych uniwersytetów, tym zamożniejsza jest okolica i jej mieszkańcy, albowiem szkoła dostaje większy budżet od państwa na realizację swoich rozwojowych projektów. Taki system naczyń połączonych wykorzystali skrzętnie Frank Tassone i Pam Gluckin, z jednej strony umacniając pozycję oraz prestiż zarządzanej przez siebie placówki, z drugiej zaś defraudując dla prywatnej korzyści pieniądze, które szkoła otrzymywała od państwa w ramach zwiększonego budżetu za swoją rosnącą pozycję w rankingu. Pod przykrywką ambitnych architektonicznych projektów na kampusie, para zdołała wyprowadzić ponad 11 milionów dolarów ze szkolnego budżetu. Jak to jednak w takich przypadkach zazwyczaj bywa, to zwykła i rosnąca chciwość położyła kres całemu kryminalnemu procederowi. Bo czy zwykła kryta kładka między szkolnymi budynkami na kampusie (tak zwany ‘skywalk’) musi kosztować prawie 8 milionów dolarów??? Najśmieszniejsze w całej tej historii jest to, że oszustwo zostało zdemaskowane nie przez wewnętrzny audyt czy dużą amerykańską gazetę pokroju New Yorkera, ale przez małą lokalną szkolną gazetkę w Roslyn, gdzie znalazła się jedna odważna licealistka (świetnie zagrana przez Geraldine Viswanathan), która postanowiła drążyć temat szkolnego budżetu i nie wahała się zadawać lokalnej administracji trudnych pytań, ryzykując w ten sposób swoją osobistą przyszłością oraz perspektywami i reputacją całej szkoły.


          Bardzo dobry scenariusz czyni z tej kryminalnej tragikomedii, jaką jest Zła edukacja, film ponadprzeciętny, przywodzący na myśl żywe skojarzenia z innymi wybitnymi dziełami tego pokroju, jak choćby z filmem Wybory (Election) znakomitego Alexandra Payne’a na czele. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie para odtwórców głównych ról i cała plejada świetnych drugoplanowych kreacji, wśród których wyróżniają się Ray Romano, Geraldine Viswanathan, Annaleigh Ashford, Rafael Casal, Alex Wolff czy Kayli Carter. Ale to Hugh Jackman i Allison Janney wyciągają ten obraz na wyżyny aktorskiego kunsztu, zaliczając jedne z najlepszych ról w całej swojej karierze. Szczególnie trudne zadanie miał tutaj Hugh Jackman, który musiał się wcielić w postać niezwykle złożoną i wewnętrznie skomplikowaną. Na zewnątrz doktor Frank Tassone był mistrzem dyplomacji, gotowym do wszelkiej pomocy względem swoich uczniów i ich rodziców. Jasne jest od pierwszej sceny, że Tassone miał w sobie pedagogiczny talent, autentyczne powołanie do nauczania. Kiedyś była to jego główna i jedyna pasja, zanim oczywiście chciwość przykryła i położyła całą jego edukacyjną karierę. Zagrana przez Jackmana postać to świetny przykład człowieka ze świadomością pedagogicznej misji, który w miarę upływu lat zamienia prestiż i ideę na jej wątpliwy finansowy ekwiwalent, zadowalając się głównie materialną stroną sukcesu i kariery. Doktor Tassone miał też silne narcystyczne skłonności, które potrafił dobrze maskować, ale które wypływają jedna po drugiej, głównie dzięki pełnej niuansów grze Jackmana. To między innymi narcyzm właśnie zaprowadził poważanego i lubianego przez wszystkich pedagoga na drogę oszustwa i defraudacji, a jego karierę zakończył za więziennymi kratami. Wielkie przestępstwa zawsze mają swoje drobne i pozornie niewinne początki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz